SOUČÁSTÍ MAGIE
ESBATY
Esbat je vlastně úplněk. Většina čarodějnic a čarodějů se schází o úplňku, těch je v roce třináct.
Při úplňku se provádí různá kouzla, léčení a pod. Den, kdy je úplněk, má totiž větší magickou sílu.
SABATY
To jsou tak zvané hlavní svátky, při kterých se také provádí nejen oslavy a poděkování přírodě, ale i různá kouzla...Obvykle mají ještě větší sílu než při úplňku.
ČARODĚJNICKÝ ROK
Samhain - 31.10.
Imbolc - 02. 02.
Beltaine - 01.05.
Lughnasadh či-li Lamas - 01. 08.
SAMHAIN
Dnes se mu říká Halloween, znamenal konec roku. Nový rok začínal západem slunce 31. října. Tento obřad byl znám jako noc předků nebo slavnost smrti. Protože v tuto noc je závoj, který dělí náš a astrální svět nejtenčí, je považována za nejlepší dobu pro divinaci (věštění podle božích znamení, jimiž jsou různé přírodní jevy, např. let ptáků, sen, věštění s pomocí pomůcek). Slavnosti se konají na památku zesnulých předků a jako stvrzení pokračujícího života. Je to čas na řešení problémů, zbavení se starých myšlenek a vlivů. Koná se buď 31. října nebo za prvního úplňku ve znamení štíra (24.10.-22.11.)
Je to ta část roku, kdy se můžeme zbavit špatných návyků a slabostí. Na kousek pergamenu nebo papíru bychom měli napsat svoje zlozvyky, kterých bychom se rádi zbavili, a spálit je v ohni při rituálu. V tuto noc je také velice jednoduché navázat komunikaci s dušemi zemřelých. Pro mnohé čarodějnice je tento den Novým rokem. Na práh svého domu polož večer misku s ovocem, aby se duše zemřelých mohly posilnit. V tento den je prý "závoj" spolující oba světy tak slabý, že se duše s námi mohou spojit.
Výzdoba: podzimní květiny, dýně, šišky, černá kočka, koště
Barvy: oranžová, hnědá, bílá, zlatá, stříbrná
Potraviny: ořechy, jablka, dýně, svařené víno, mošt, koláče
Rituál: meditace, symbolicky je zde završen "starý" rok
Zimní slunovrat
Připadá na 21. prosince. Je to období smrti a znovuzrození boha Slunce. Dny jsou nejkratší, Slunce je na nejnižším bodu své dráhy. Úplněk po Vánocích je považován za magicky nejúčinnější v celém roce. Tento obřad je slavností - světla, s tolika svíčkami na oltáři nebo kolem něj, kolik je jen možné, aby bylo uvítáno dítě Slunce. Oslavuje se svátek znovuzrození Slunce a života nadcházejícího roku. Ve svátek Yule by si měl člověk postavit perníkovou chaloupku, která má připomínat co nejvíce jeho obydlí, a potom se o ni rozdělit se všemi, kdo žijí s vámi pod jednou střechou.
Výzdoba: vánoční, cesmín, břečťan, jmelí, kadidlo, jehličí, borovice, zlaté svíce
Barvy: zelená, červená, zlatá
Potraviny: jablka, cukroví, ořechy, koláčky, perník, zázvor, červené víno, jablečný punč, sušené ovoce
Rituál: hluboká meditace
IMBOLIC
1. únor nebo první úplněk ve znamení vodnáře (21. 1. - 20. 2.) je čas očisty a novorozených jehňat. Název " Imbolic" pochází se slova "oimelc" neboli ovčí mléko. Je to slavnost Panny jakožto příprava na růst a obrodu... Je to svátek světel, ohně, ženství, uzdravení a inspirace. Symboly zimy se hází do ohně. Voda se nalévá do kotlíku. Voda z kotle změní Zimní stařenu na Jarní pannu. Vychladlou vodou se potom omývá obličej.
Výzdoba: "koruna světla" (kruh složený ze svíček), jeřabiny, myrta
Barvy: bílá, červená, růžová, žlutá, hnědá, zelená
Potraviny: bílé víno, vanilka, česnek, paprika, kari (pálivé koření, která vzdává slunci hold)
Rituál: symbolika klíčení jara
Jarní rovnodennost
21.března je období, kdy je světlo a tma v rovnováze, ale světlo sílí. Je to svátek jara, kdy začíná kolem vše pučet, růst a rašit. Ze země raší první rostlinky, a to vypadá kouzelně, že se nelze divit, že to naši předkové považovali za zázrak. Je to doba oslav, kdy jsou konečně pryč ty úmorné zimy.
Výzdoba: v jarním duchu, velikonoční vajíčka, kočičky, zelená tráva, jarní polní květiny, hlína, různá semínka
Barvy: světle zelená, bílá, hnědá, žlutá
Potraviny: výhonky a klíčky, různá semínka (slunečnice, sezam, dýňová semínka), vejce, šalvěj
Rituál: oslavný věnec, je dobré si stanovit cíle na delší období
BALTANE
Noc z 30. dubna na 1. května. Je to především svátek plodnosti, s přírodními kouzly a obětinami planým stromům, divokým zvířatům a živlům. Moc elfů a skřítků roste a svého vrcholu dosáhne za letního slunovratu. Čas pro velkou magii, příhodný pro veškerou divinaci (věštění) a pro zakládání lesních nebo zahradních svatyní. Touto dobou by měli být odměňováni strážci domů. Je to čas lásky, spojení muže a ženy, zásnuby. Svátky plodnosti. Tančí se a skáče přes košťata, oheň i rostliny, abychom si zajistili dobrou úrodu. Tento svátek je protějškem Samainu.
Výzdoba: májka, zdobené větve, květiny, věnce, šeřík
Barvy: červená, růžová, bílá, zelená
Potraviny: mléko, jogurt, zmrzlina, sýr, slaný koláč, puding, sušenky, víno, bylinkové čaje
Rituál: tance, večírek pod širým nebem
Letní slunovrat
21. června je čas, kdy den trvá nejdéle. Slunce stojí nejvýše, než začne klesat do tmy. Je známo,že byliny sbírané tento den mají mimořádnou magickou moc. V noci se hojném počtu objevují elfové a skřítci. Vytváří se ochranný štít mezi námi a veškerou mocí temnoty. Otevírají se různá místa, kde se skrývají poklady. Tomuto svátku se také říká Svatojánská noc. Je to noc plná magie, zapalují se velké ohně.
Výzdoba: letní kvítí, růže, kapradí, dub
Barvy: zelená, žlutá, oranžová
Potraviny: byliny a plody ovoce, citron, čerstvé ovoce, ovocný salát
Rituál: tance kolem ohně (Svatojánská noc), písně
LUGHNASADH ČI-LI LAMAS
1. srpen nebo první úplněk ve znamení Lva (23.7. - 23.8.). Je to svátek předežňový, bod obratu v roce Matky Země. Sbírají se poslední byliny. Je to svátek na počest sňatku boha Luga s Matkou Zemí. Muži jsou pomalovaní a nosí zvířecí masky, připravují se kouzla na úspěšný lov. Je to oslava hojnosti, úrody. Někdy se mu také říká "svátek chleba", proto byste měli tak na tento den vlastní chléb upéct.
Výzdoba: květy, úroda, věci symbolizující sklizeň
Barvy: žlutá, hnědá, červená
Potraviny: chléb, různé bobule, planá jablíčky, obiloviny, pražená kukuřice
Rituál: oslava hojnosti
Podzimní rovnodennost
21. září byla dobou pro odpočinek po práci, pro dokončení sklizně. Den a noc je opět v rovnováze s tím, že tmy přibývá. Byly vykonávány všechny přípravy pro temné období i konec roku a opět se blíží Samain. Je to čas děkování za hojnou úrodu a naplněné sýpky. Příroda přestává rozdávat své plody, země ztrácí dočasně na úrodnosti.
Výzdoba: podzimní (listy, plody, kůra), obilné klasy, kaštany, žaludy
Barvy: červená, hnědá, oranžová, zlatá
Potraviny: kukuřice, polenta, brambory, fazole, boby, ořechy, jablka, hrušky, hrozny
Rituál: poděkování za hojnost žní, symbolicky blížící se konec čarodějnického roku.